Kniephof-Konarzewo Otto von Bismarck

  • English
  • Deutsch
  • Polski
  • Strona główna
  • Konarzewo
  • Historia
  • Bismarck
  • Kontakt
  • Historia nieruchomości
  • W posiadaniu rodu von Bismarck
  • Po roku 1945

Konarzewo po roku 1945

Po zakończeniu drugiej wojny światowej posiadłość w Konarzewie została znacjonalizowana. Dwór służył do celów mieszkalnych i biurowych pracownikom państwowego gospodarstwa rolnego. Po przełomie politycznym w 1989 dwór i park przeszedł w zasoby "Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa". Obecni właściciele Konarzewa nabyli nieruchomość w drodze przetargu w połowie lat 90-tych XX wieku.


Po drugiej wojnie światowej nowa polska administracja przemianowała wioski Kiephof w Konarzewo, Külz w Kulice a Jarchlin w Jarchlino. Majątek Bismarcków zostaje znacjonalizowany, tak samo jak większe majątki Polaków na terenach rdzennie polskich (co dzieje się w ramach postępującej sowietyzacji kraju). Dwory w Konarzewie i Kulicach spotyka podobny los. Tak jak większość dworów i pałaców przeszły one w administrację Państwowych Nieruchomości Ziemskich, a następnie utworzono tam kombinaty rolnicze zorganizowane jako Państwowe Gospodarstwo Rolne. W tamtym czasie dwory służył do celów mieszkalnych i biurowych. Jak relacjonują starsi mieszkańcy Konarzewa w latach 60-tych XX wieku podczas prac remontowych poddasza dworu w Konarzewie doszło do pożaru. Można zakładać że w tym czasie dwór utracił kształtny kopertowy dach kryty dachówką ceramiczną (widoczny na fotografiach z lat 30-tych XX wieku), który zastąpiono dwuspadowym dachem krytym blachą.

Po przełomie politycznym w 1989 roku Państwowe Gospodarstwa Rolne zaczęły upadać a dwory przeszły w zasoby "Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa", która zbywała dalej te nieruchomości w drodze przetargów. W latach 1994/95 z inicjatywy ostatniego właściciela niemieckiego Philippa von Bismarcka, dwór w Kulicach został zrekonstruowany i przekształcony w nowoczesny ośrodek konferencyjny w którym działa Fundacja "Akademia Europejska Kulice-Külz". Prace remontowe sfinansowano ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych RFN oraz Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej ze środków Republiki Federalnej Niemiec. Mamy nadzieję że oferowany na sprzedaż dwór w Konarzewie również znajdzie inwestora, który przywróci mu dawną świetność.


Dwór w Konarzewie - elewacja południowa

Koniephof lata 30-ste XX wieku, elewacja południowa.


Dwór w Konarzewie - elewacja południowa

Konarzewo rok 1989, elewacja południowa.

Strona WWW © "ZbiFa" 2012. Użyte opracowania innych autorów:
  1. Czcionka "Graublau Sans Web", autor:Georg Seifert, firma Roßbach & Herrmann GbR FDI fonts.info, "Homepage: http://www.fonts.info", licencja: "FDI Webfont End User License Agreement (W-EULA)".
  2. Blueprint, CSS framework opracowany i udostępniany przez: "Blueprint organisation http://blueprint.org", wolna licencja.